środa, 20 sierpnia 2014

Akcja zioła przez cały rok - szałwia (zamrażanie)

Szałwia rośnie w moim ogródku ziołowym już od kilku lat. Mam jej trzy odmiany, ale tylko podstawowa odmiana o srebrzystych liściach wybujała i mam sporych rozmiarów krzew. Pozostałe dwie odmiany o kolorowych liściach (fioletowe i żółte) są zdecydowanie mniejsze, po prostu nie rozrastają się tak. Za to dzięki swoim kolorom przyciągają wzrok.
Często ją zrywam i stawiam do pojemniczka z wodą na oknie, aby mieć ją zawsze pod ręką. Jednak niedługo trzeba będzie zdać się na przygotowane zapasy, bo minie jej okres wegetacji czy też za oknem zapanuje deszcz i chłód i wcale nie będzie się chciało iść od ogrodu. Dlatego zabieram się do pracy i mrożę szałwię.
Przygotowywałam już szałwię w formie suszonej, jednak nie spisywała się najlepiej. Często dodawałam ją do podgrzanego oleju, aby nadać mu ziołowy posmak. Jednak suszona szałwia kruszy się i pozostają jej małe okruszki, co nie zawsze jest wskazane. Przerabiałam również zamrażanie w formie pokrojonej w lodowych kulkach. Taka forma zamrażania ogranicza zastosowanie do zup i sosów, a mi najbardziej zależy na aromatyzowaniu oleju. Wobec tego wybrałam najbardziej optymalną dla mnie formę, czyli zamrażanie listków lub całych gałązek.
SZAŁWIA - PODSTAWOWE INFORMACJE:
wysokość: 45-70cm
średnica: 50-60cm
Roślina o zielonych lub srebrzystych liściach. Wieloletni krzew. Szałwia dostępna jest również w odmianach kolorowych (zielone-fioletowe, zielone-żółte). Na początku lata pojawiają się jasnoniebieskie kwiaty, tworzące kłosy. Rośnie dobrze, łatwo się rozrasta (przynajmniej u mnie). Nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
Liście lub też całe gałązki można zbierać przez cały rok.
SZAŁWIA - ZASTOSOWANIE OGÓLNE:
- zwalcza infekcje - stosuje się ją przy bólu gardła, zapaleniu dziąseł czy też gorączce
- leczy dolegliwości przewodu pokarmowego - stosowana jest przy niestrawnościach, wzdęciach, kolce brzusznej, generalnie wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego
- poprawia stan skóry - olejek z szałwii stosowany jest w kosmetyce, łagodzi wypryski, trądzik, popękaną skórę, ma działanie regeneracyjne
- wpływa na wygląd i stan włosów - przyspiesza porost włosów, wspomaga leczenie łupieżu
- łagodzi objawy menstruacyjne i menopauzy - szałwia zawiera fitoestrogeny dzięki czemu łagodzi bolesność czy też uderzenia gorąca, zmniejsza również wahania nastroju i bezsenność
- wpływa na stan umysłu - usprawnia pamięć wspomaga utrzymanie czujności mózgu, szałwia chińska stosowana jest jako lek spowalniający chorobę Alzheimera.

SZAŁWIA - ZASTOSOWANIE W KUCHNI:
Szałwia jest idealnym dodatkiem do tłustych mięs (kaczka, gęś, wieprzowina) z uwagi na jej właściwość redukcji tłuszczu.
Idealnie komponuje się również z dynią np. jako podkręcenie delikatnego, słodkawego smaku kremu z dyni.
Zbyt długie gotowanie, duszenie czy też smażenie szałwii może spowodować pojawienie się gorzkawego posmaku. Dlatego też używamy jej z umiarem i poddajemy krótkiej obróbce.
Osobiście używam szałwii głównie do mięs - aromatyzuję oliwę, na której smażę lub duszę mięso lub używam jako składnik marynat.

SZAŁWIA - MROŻENIE:
Przygotowujemy kilka gałązek szałwii, płuczemy i usuwamy uszkodzone listki. Odrywamy poszczególne liście lub też kawałki gałązek. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości one są. Większe listki mrozimy pojedynczo, natomiast mniejsze można pozostawić na gałązkach. Ważne jest, aby wybierać tylko zielone, nie uszkodzone, ani nie przebarwione liście. Wilgotne liście i gałązki układamy na większym talerzu i odkładamy do zamrażarki. Wstępny etap mrożenia trwa ok 2-3 godzin. Można również zostawić je na dłuższy czas np na całą noc.
Zmrożone listki przekładamy do pojemnika, w którym nadal będziemy je przechowywać w zamrażarce. Trzeba to zrobić w miarę szybko, ponieważ listki szybko się rozmrażają i cala praca pójdzie na marne. 
Moje listki i gałązki szałwii już trafiły do pojemnika. Widać, że zmieniły kolor. Jest to początek mrożenia szałwii, więc jest jej niewiele. Ale niedługo się to zmieni i i będę zmieniać pojemniki na większe:)
W podobny sposób można mrozić inne zioła:
- LUBCZYK - więcej informacji TUTAJ
- BAZYLIĘ - więcej informacji TUTAJ

Źródło:
Aneta Strelau "Cudowne zioło" artykuł opublikowany na stressfree.pl (TUTAJ) - informacje o zastosowaniu ogólnym
David Squire "Ogród ziół. Fachowe porady"

Pozdrawiam
Iwona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...