Jak pogodzić miłość do muffinek ze zdrowym odżywianiem ? Wydaje się trudne, a jednak możliwe. Cały czas szukam, szperam i czytam. Po ostatniej wizycie w bibliotece, a zaczęłam regularnie odwiedzać dział z książkami kulinarnymi i tematyką odżywiania, przyniosłam do domu książkę poświęconą właśnie muffinkom. Wyobraźcie sobie ile inspiracji!!! Tym bardziej, że nie są to tylko słodkie muffinki, ale również ich wersje wytrawne. Natknęłam się w niej na muffinki owsiane z rodzynkami. Po chwili zastanowienia trochę zmieniłam proporcje mąki pełnoziarnistej do zwykłej pszennej (zwiększyłam ilość tej pierwszej) oraz zmieniłam płatki owsiane na żytnie z uwagi na wyższą zawartość błonnika i zabrałam się do pracy.
Wiem, że można powiedzieć, że słodycze nie są źródłem zdrowia, ale jeśli już je jeść to można się postarać o ich domową, lepszą odmianę.
Dlatego warto pamiętać, że mąka pełnoziarnista pszenna ma 7,2g błonnika na 100g, płatki żytnie 11,6g błonnika na 100g (owsiane 6,9g, a pszenne 10,1g), rodzynki 7g błonnika na 100g.
Więcej na temat BŁONNIKA pisałam niedawno (post TUTAJ).
Po akceptacji tych muffinek przez moją rodzinę zagoszczą na stałe w mojej kuchni. Będę je piec w większej ilości i mrozić. A wszytko to dzięki ich miłemu korzennemu aromatowi, o którym zapomniałam dodać:)
czas przygotowania -1h
SKŁADNIKI (ok 15 muffinek):
- 15dag mąki pszennej pełnoziarnistej
- 10dag maki pszennej
- 1/2 szklanki płatków żytnich
- 3/4 szklanki mleka
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 1/3 szklanki oleju
- 2 jajka
- 10dag rodzynek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki cynamonu
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA 1 MUFFINY = 180KCAL
W jednej misce łączymy oba rodzaje mąki, cukier, proszek do pieczenia, sól i cynamon. Całość mieszamy.
Do drugiej miski wlewamy mleko i dodajemy do niego płatki żytnie i pozostawiamy na minimum 30 minut, aby lekko nasiąknęły i zmiękły. Po upływie tego czasu do mleka z płatkami dodajemy olej i jajka i mieszamy. Składniki mokre wraz z namoczonymi płatkami przelewamy do suchych i mieszamy. Dodajemy rodzynki i ponownie mieszamy.
Ciasto przekładamy do foremek na muffiny do 3/4 wysokości.
Pieczemy w temperaturze 180C przez około 20-25 minut, aż ładnie się zrumienią.UWAGA:
- Mąkę pszenną pełnoziarnistą możemy zastąpić żytnią. Wówczas muffiny będą ciemniejsze.
- Zamiast płatków żytnich można zastosować owsiane lub pszenne. Nie będą one wymagały namaczania i można je dodać bezpośrednio do składników suchych.
- Płatki żytnie można również namaczać w naturalnych sokach owocowych. Świetnie pasuje tutaj świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy (1/2szklanki). Zarówno nawilży płatki, jak i nada muffinom delikatnego aromatu. Warto spróbować!!!
Standardowo muffiny posypuję cukrem pudrem. W tym wypadku zrezygnowałam z tego, aby nie dokładać cukru, a tym samym kalorii. Są wystarczająco smaczne, aromatyczne i wilgotne. Polecam!!!Inspiracja - "Muffinkowe poczęstunki" wyd Buchmann
Smacznego...
Iwona
Wyglądają smakowicie :) I można wziąć dokładkę bez wyrzutów sumienia ;)
OdpowiedzUsuńNiestety jak zawsze trzeba uważać, ale warto sięgnąć po takie zdrowszą odmianę słodyczy. I zapewniam, że świetnie smakują!!!
OdpowiedzUsuń