czwartek, 18 września 2014

Akcja zioła przez cały rok - tymianek (zamrażanie)

Kolejna porcja informacji na temat ziół poświęcona jest TYMIANKOWI. W tym roku oprócz lubczyku i szałwii króluje on w mojej kuchni. A wszystko dzięki jego aromatowi. Uprawiam go w ogrodzie w kilku odmianach - od bardzo małych (wys 15cm) do osiągających nieco większe rozmiary (wys 30-40cm). Niższe okazy prawie w ogóle nie zmieniają swoich wymiarów i pozostają kolejny rok takimi miniaturkami. Natomiast te większe rozrastają się pięknie, zajmują coraz więcej miejsca i są okazałe. 
Jeśli chodzi o smak to zdecydowanie moimi faworytami są mniejsze odmiany. Są one bardziej aromatyczne, a o to właśnie chodzi w kuchni:)
TYMIANEK - PODSTAWOWE INFORMACJE:
wysokość - od 10 do 40cm
średnica - ok 30cm
Wieloletni, zimozielony krzew o aromatycznych liściach. Na początku lub w połowie lata zakwita. Pojawiają się drobne rożowofioletowe kwiaty.
Występuje w wielu odmianach. Świeże, młode pędy pojawiają się od maja. Zbiór możliwy jest przez cały czas, w miarę potrzeb.


TYMIANEK - ZASTOSOWANIE OGÓLNE:
- posiada właściwości przeciwbakteryjne - łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej (płukanki na gardło czy też syrop na kaszel)
- stosuje się go przy nieżycie żołądka, podrażnieniu jelit czy też problemach z wątrobą (działanie łagodzące)
- dzięki właściwościom przeciwzapalnym i oczyszczającym bywa częstym składnikiem preparatów na trądzik
- stanowi składnik mieszanek do włosów przetłuszczających się. 

TYMIANEK - ZASTOSOWANIE W KUCHNI:
Tymianek używa się w kuchni zarówno w formie świeżej jak i suszonej. Ma wyraźny aromat (lekko ostry, ale bardzo przyjemny) i dlatego jest stosowany w połączeniu z baraniną, cielęciną, jagnięciną, wołowiną, drobiem czy też rybami. Świetnie podkreśla smak niektórych warzyw - pomidorów, ogórków, ziemniaków, pieczarek, szparagów, fasolki szparagowej, brokułów czy też szpinaku.


TYMIANEK - MROŻENIE:
Pierwszą podstawową sprawą przy mrożeniu tymianku jest, aby zbioru dokonywać poza okresem kwitnienia. Jeśli roślina kwitnie można ją lekko dociąć i odczekać minimum 2 tygodnie, aż pojawią się nowe gałązki, które będą jeszcze w fazie przed kwitnieniem. 
Zrywamy gałązki tymianku, wybieramy tylko zdrowe, nie uszkodzone okazy, płuczemy je i ewentualnie dzielimy gałązki na mniejsze kawałki (mniejsze odmiany możemy pozostawić w całości). Ja mrożę kawałki o długości ok 5cm. 
Wilgotne gałązki układamy na większym talerzu czy też innej podstawce i odkładamy do zamrażarki na wstępne mrożenie, które trwa ok 2-3 godzin. Można oczywiście pozostawić je na dłuższy czas (całą noc).
Zmrożone gałązki przekładamy do pojemnika i ponownie wracają one do zamrażarki. Czynność tą należy wykonać sprawnie i w miarę szybko, aby nie uległy one rozmrożeniu. Bo jak wiadomo nie można wielokrotnie zamrażać produktów spożywczych.

Poniżej zdjęcie z początkowej fazy mrożenia. Pojemnik cały czas zapełniam, aby starczyło na długo. Parę minut przygotowań. Kilka godzin na mrożenie (ale tego nie liczymy, bo możemy robić coś zupełnie innego) i jeszcze moment na przełożenie do pojemnika. I sprawa załatwiona. Można będzie doprawiać lub jak kto woli aromatyzować dania całą zimę:)
A w moim ogródku tymianek cały czas bujny. Mowa oczywiście o wysokiej odmianie.
Inne zioła, które również zamrażam na zimę
- LUBCZYK (info TUTAJ)
- BAZYLIA (info TUTAJ)
- SZAŁWIA (info TUTAJ).

Źródło:
David Squire "Ogród ziół. Fachowe porady"
Engelbert Kotter "Zioła w kuchni"

Pozdrawiam
Iwona


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...