piątek, 18 marca 2016

Graham z dodatkiem mąki orkiszowej

Dzisiaj ciąg dalszy mojego eksperymentowania z domowym grahamem. Jak zawsze stosuję 50% mąki graham razowej, a reszta to właśnie eksperyment. Zawsze wcześniej sprawdzam swoje zapasy i typuję co mogę użyć. Tym razem padło na mąkę orkiszową i czarnuszkę. Mąkę orkiszową polecam zdecydowanie. Czarnuszkę również chociaż w niewielkich ilościach, bo jest aromatyczna. Podaję ją w przepisie, ale w wersji opcjonalnej.
Do znudzenia będę namawiać na eksperymenty w domowym zaciszu. Naprawdę warto. Moja rodzina pokochała domowy graham, więc jest szansa, że u Was będzie podobnie:)

Jeszcze mała przypominajka poprzednich przepisów na graham:
- GRAHAM Z SIEMIENIEM LNIANYM
- GRAHAM Z ŻURAWINĄ I OTRĘBAMI
- GRAHAM Z DODATKIEM MĄKI OWSIANEJ
czas przygotowania - 75 minut pieczenie + 3h wyrastanie
SKŁADNIKI ((1 keksówka ok 25cm x 11cm + 1 keksówka ok 15cm x 10cm lub też 1 większa):
- 2 szklanki mąki razowej typu graham
- 1 szklanka mąki orkiszowej
- 1 szklanka mąki krupczatki (lub innej pszennej)
- 2 łyżki otrębów (opcjonalnie)

- 1 łyżeczka czarnuszki (opcjonalnie)
- 1 płaska łyżka soli
- 2 szklanki ciepłej wody
- 40g świeżych drożdży
- odrobina mleka (po wlaniu do szklanki około 2-3cm jej wysokości)
- 1 łyżeczka cukru


  • Mleko przekładamy do większego garnuszka, dodajemy cukier i podgrzewamy. Następnie dokładamy rozdrobnione drożdże i mieszamy, aż się rozpuszczą. Garnuszek przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce. Czekamy, aż drożdże wyrosną (około 15 minut).
  • Składniki suche (trzy rodzaje mąki, otręby, czarnuszka, sól) przekładamy do dużej miski i mieszamy łyżką. Dodajemy ciepłą wodę oraz wyrośnięte drożdże, mieszamy. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1h.
  • Po upływie 1h ciasto wyrabiamy ręcznie przez około 2 minuty. Następnie przekładamy do natłuszczonych i obsypanych bułką tartą foremek, maksymalnie do 1/2 wysokości. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 2h. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  • Pod koniec wyrastania chleba nagrzewamy piekarnik do temperatury 180C.
  • Przed włożeniem chleba do piekarnik nawilżamy jego wierzch. Smarujemy go pędzelkiem zwilżonym wodą lub też skrapiamy wodą ze spryskiwacza.
  • Chleb pieczemy przez około 1h i 15 minut. Następnie pozostawiamy go w wyłączonym i uchylonym piekarniku przez 5 minut. Wyciągamy chleb z piekarnika oraz od razu z foremek i odkładamy do wystygnięcia.
Smacznego
Iwona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...