sobota, 6 grudnia 2014

Prosty piernik przekładany

Pieniki bywają różne. Są pierniki długodojrzewające, którym trzeba poświęcić trochę czasu, inne to pierniki o cięższej, zwartej konsystencji, a ja zapraszam na dosyć lekki i w miarę puszysty piernik. Jest on prosty w przygotowaniu, ładnie wyrasta, czyli świetny do szybkiego przygotowania jak to było u mnie kiedy w środku tygodnia o godzinie 21 trzeba było przygotować ciasto na kiermasz szkolny. Spisał się doskonale, a wszystko dzięki przepisowi Doroty (przepis na ciasto TUTAJ) oraz Dagmary (przepis na polewę TUTAJ). Wielkie dzięki!
czas przygotowania - 1 i 1/2h
SKŁADNIKI  (keksówka ok 30cm x 12cm):
CIASTO:
- 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki cukru
- 200g miodu
- 125g miękkiego masła
- 3 jajka
- 3 czubate łyżki śmietany 18%
- 1,5 łyżki korzennej przyprawy do piernika (przepis na domową przyprawę TUTAJ)
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1,5 łyżki kakao

DO PRZEŁOŻENIA:
- 1 słoik dżemy śliwkowego (ok 300g) - najlepiej dżem domowy

POLEWA:
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki kakao
- 5 łyżek wody
- 50g masła
- 100g czekolady mlecznej lub deserowej


  • Miękkie masło ucieramy z cukrem. Po ok 5 minutach miksowania dodajemy po 1 żółtku i nadal miksujemy. Następnie dodajemy porcjami miód i śmietanę, miksujemy.
  • Mąkę mieszamy z kakao, przyprawą korzenną i sodą i dodajemy porcjami do ciasta, cały czas miksujemy.
  • Białka z dodatkiem szczypty soli ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do ciasta. Najpierw około 1/3 piany i delikatnie mieszamy łyżką. Do rozluźnionego już ciasta dodajemy resztę piany i ponownie delikatnie mieszamy.
  • Keksówkę natłuszczamy i obsypujemy mąką. Przelewamy ciasto i pieczemy w temperaturze ok 165C przez około 50-60 minut (do suchego patyczka).
  • Po lekkim wystygnięciu ciasta przekrawamy go na dwie warstwy i obficie smarujemy dżemem. Łączymy obie części ciasta.
  • Przygotowujemy polewę - do rondelka wsypujemy cukier i kakao, mieszamy. Dodajemy wodę i zagotowujemy. Następnie maksymalnie zmniejszamy ognień. Dodajemy masło i mieszając czekamy, aż się rozpuści. Następnie  dodajemy czekoladę połamaną na kawałki. Po rozpuszczeniu i połączeniu wszystkich składników zdejmujemy z ognia, lekko studzimy i możemy polewać ciasto. Polewę rozprowadzamy i wygładzamy za pomocą szpatułki. Dodatkowo możemy za pomocą widelcu czy też innego narzędzia wykonać zdobienia.
 

UWAGA:
- Piernik można wzbogacić o bakalie czy też skórkę pomarańczową. Przepis na DOMOWĄ KANDYZOWANĄ SKÓRKĘ POMARAŃCZOWĄ znajdziecie TUTAJ.
- Warto również samemu przygotować przyprawę do piernika. Przepis na DOMOWĄ KORZENNĄ PRZYPRAWĘ DO PIERNIKA znajdziecie TUTAJ.

Smacznego...
Iwona
 Korzenne przysmaki Piernik świąteczny, piernik staropolski na święta
zBLOGowani.pl

3 komentarze:

  1. Puszysty, aromatyczny i smaczny - czego chcieć więcej:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...