wtorek, 19 kwietnia 2016

Chleb żytni codzienny na zakwasie

Po serii różnych wersji pysznego i prostego w wykonaniu chleba graham (więcej z zakładce PIECZYWO) czas iść dalej i popróbować swoich sił w pieczeniu pieczywa na zakwasie. Bardzo lubię oba rodzaje pieczywa i chętnie je zajadam zamiennie. Graham przygotowuję kiedy goni mnie czas i chleb musi być gotowy w kilka godzin. Jednak chleb na zakwasie ma swój specyficzny, cudowny smak, więc warto poświęcić mu czas i poczekać kiedy będzie gotowy. 
Przygotowując chleb razowy na zakwasie opierałam się na przepisie P. Kucharskiego z książki "Chleb, domowa piekarnia". Wykonanie tego chleba nie jest trudne, ale bardzo czasochłonne. Oprócz przygotowania samego zakwasu (chyba, że macie już gotowy:)), później następuje pierwsze wyrastanie, które trwa 8-12h, następnie garowanie kolejne 8-12h i w końcu pieczenie 45-50 minut. Jest to rzeczywiście długi czas, ale muszę przyznać że warto. A kiedy już wpadnie się w rytm takiego pieczenia, to staje się to normalne i nie postrzegamy tego jako uciążliwe. Tak się organizujemy, że pieczenie chleba dostosowujemy do naszego rytmu funkcjonowania i w efekcie mamy pyszny i zdrowy, domowy chleb. Polecam, ja tak działam.
I jeszcze odnośnik do zakwasu. Jeśli taki posiadacie, to prosta sprawa. Ale w przeciwnym wypadku polecam przygotowanie go wg OPISU. A wkrótce więcej praktycznych uwag na temat  zakwasu.


SKŁADNIKI (keksówka 23cm x 10cm):
- 175g zakwasu
- 100g mąki żytniej razowej typ 2000
- 300g mąki żytniej typ 720
- 325ml wody
- 1,5 łyżeczki soli


  • W większej misce łączymy wszystkie składniki. Mieszamy sprawnie, ponieważ mąka razowa nie lubi wyrabiania.
  • Miskę przykrywamy bawełnianą ściereczką lub folią spożywczą. Odkładamy w ciepłe miejsce do pierwszego wyrastania na około 8-12h. Im młodszy mamy zakwas tym ten czas będzie dłuższy. Po wyrastaniu ciasto powinno uzyskać gąbczastą strukturę.
  • Wyrośnięte, gąbczaste ciasto przekładamy zwilżonymi dłońmi do keksówki. Lekko dociskamy wierzch i wyrównujemy jednocześnie nawilżając. 
  • Ponownie odkładamy chleb w ciepłe miejsce na 8-12h do garowania (ponowne wyrastanie podczas którego pracujące drożdże produkują dwutlenek węgla i uzyskujemy puszystą strukturę chleba).
  • Kiedy chleb podwoi swoją objętość pozostaje go nacechować (wykonać nacięcia, aby chleb lepiej wyrastał i nie powstawały niekontrolowane pęknięcia) i nagrzewać piekarnik.
  • Nagrzany piekarnik zaparowujemy, to znaczy spryskujemy wodą dolne i boczne ścianki piekarnika przy lekko uchylonych drzwiczkach. Powstała para wodna wpłynie na jakość skórki.
  • Chleb pieczemy przez 45-50 minut, wyciągamy z piekarnika oraz z foremki i odstawiamy do wystudzenia.

Ciasto chlebowe po pierwszym wyrastaniu przekładamy do formy i zwilżoną dłonią wyrównujemy wierzch. Odkładamy do garowania.
Pięknie wyrósł. Teraz tylko cechowanie (nacinanie) i do piekarnika.
         Chleb już upieczony, chociaż nad stopniem wypieczenia skórki muszę jeszcze popracować:)
Kroimy i degustujemy, koniecznie z masełkiem i solą:)

http://www.strefaulubiona.pl/

Chleb został upieczony w formie silikonowej KitchenForm. W formach tego typu można piec zarówno chleb jak i ciasto czy też pasztet. Forma przyjazna w użytkowaniu (nie wymaga natłuszczania) i łatwa w czyszczeniu.
http://www.strefaulubiona.pl/keksowka-zielona-forma-silikonowa-kitchenform-p-1701.html


Forma silikonowa, keksówka duża - KitchenForm
Cena: 19,00 zł
Kolor: zielony

Wykonane z 100% platynowego silikonu przeznaczonego do kontaktu z żywnością, dzięki czemu formy są bardziej stabilne i trwalsze.
Idealne do ciast, deserów, zapiekanek, pasztetów oraz lodów....


Smacznego
Iwona


2 komentarze:

Wystąpił błąd w tym gadżecie.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...