poniedziałek, 14 lipca 2014

Odchudzanie według Kudłatych Kucharzy

Jak schudnąć kochając jedzenie?  Trudna sprawa, ale nie niemożliwa. Warto spojrzeć na to jak na inwestycję w samego siebie. I pomyśleć o tym, że korzyści płynące z nowego trybu życia będą zdecydowanie większe niż trud włożony w dietę, zmianę nawyków żywieniowych, czy też po prostu zdrowszy tryb życia.
A metoda, którą zastosowali Dave i Si okazuje się stara i od dawna polecana. Mowa o niej już w jednym z  pierwszych stwierdzeń, z którymi spotykamy się w książce:  
"Liczenie kalorii zadziałało u nas - zadziała też u Ciebie"
Proponują oni w celu schudnięcia kilograma tygodniowo ograniczenie ilości spożywanych kalorii do 1300-1500kcal. Jest to oczywiście spore wyzwanie, bo większość z nas nie przepada za liczeniem kalorii. Im się udało, więc nie ma co kwestionować skuteczności tej metody.

Oto kilka podstawowych zasad, które przytaczają w swojej książce i na których opierają swoje obecne przepisy:

- Nie rezygnujemy z ulubionych potraw, tylko szukamy możliwości przygotowania ich z mniejszą ilością tłuszczu i cukru. Zazwyczaj okazuje się, że jest to możliwe i co najważniejsze ich smak nadal jest wspaniały. Stosujemy różne przyprawy, aby jedzenie nadal było przyjemnością.

- Generalnie zmniejszamy wielkość porcji. Szczególnie dotyczy to węglowodanów, które na talerzy powinny zajmować najmniejszą część. Nie rezygnujemy z białego chleba, makaronu, ryżu czy ziemniaków, ale znacznie ograniczamy ich ilość. Sięgamy po produkty pełnoziarniste.

- Pamiętamy, że białko daje poczucie sytości i zapewnia nam energię.

- Jemy warzywa i staramy się zwiększyć ich ilość w naszym codziennym menu. Najlepiej włączamy je do każdego posiłku. Warzywa jemy na surowo (sałatki z małą ilością sosu) lub też je gotujemy czy też grillujemy.

- Słodkości jemy sporadycznie, a na co dzień  zastępujemy je owocami (nieduże porcje z uwagi na zawarty w nich cukier).

- Jeden z najważniejszych nawyków to 3 główne posiłki dziennie. Nie pomijamy ich.

- Dzień koniecznie zaczynamy od śniadania.  Jeśli spieszymy się zabieramy je z sobą do pracy.

- Planujemy posiłki, myślimy o tym co jemy. Działamy tak samo jak w innych dziedzinach życia, planujemy i sprawujemy kontrolę na realizacją.

 - Pijemy wodę mineralną. Szczególnie zamiast drinków:)

- Jeśli jednego dnia zjemy za dużo, nie rozpaczamy, tylko kolejnego pilnujemy się.

- Nie kupujemy gotowych dań, tylko przygotowujemy je sami w domu. Wówczas wiemy jaki jest ich skład i możemy lepiej bilansować jadłospis na cały dzień.Wiem, że rady Kudłatych Kucharzy skierowane są do osób na diecie. Ja do takich osób nie należę, jednak bardzo interesuje mnie zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie i uważam, że te zasady są przydatne zarówno w przypadku diety jak i racjonalnego odżywiania.
Rady na temat stosowania diety oraz opis przebiegu diety nie zajmują zbyt dużo miejsca  w książce. W głównej mierze jest to książka kucharska, czyli tradycyjnie przepisy. Może nie tradycyjne, tylko trochę lżejsze, a tym samym zdrowsze.
Wypróbowałam już kilka ich przepisów i okazały się smaczne, więc zamierzam sięgnąć po kolejne i poświęcić im więcej uwagi i miejsca na blogu. Do tej pory przetestowałam:

- RISOTTO Z KURCZAKIEM I GRZYBAMI
- ZAPIEKANKA Z MIELONEGO MIĘSA I ZIEMNIAKÓW
- KLOPSIKI W SOSIE POMIDOROWYM

Podsumowując, może i nie jest łatwo zmienić nawyki żywieniowe, ale przecież można działać małymi krokami. Wówczas można liczyć na przekształcenie ich w trwałą zmianę. Przecież nie oczekujemy krótkofalowego efektu, a stałej poprawy funkcjonowania naszego organizmu. Nie rzucamy się na dietę i męczymy się przez kilka miesięcy, tylko szukamy planu na nasze dalsze życie, na równowagę i spokój.
I tutaj trzeba się zgodzić z Davem:


Żródło - D. Myers, S. King "Kudłaci Kucharze na diecie"

Pozdrawiam
IwonaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wystąpił błąd w tym gadżecie.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...